روایت رئیس‌جمهور از اولویت‌های بودجه ۹۶

روایت رئیس‌جمهور از اولویت‌های بودجه ۹۶

اقتصاد > اقتصاد‌ ایران - لایحه بودجه قرار است در موعد مقرر یعنی پیش از ۱۵آذرماه تقدیم مجلس شود. سال گذشته لایحه بودجه با تأخیر به بها
اقتصاد > اقتصاد‌ ایران - لایحه بودجه قرار است در موعد مقرر یعنی پیش از ۱۵آذرماه تقدیم مجلس شود. سال گذشته لایحه بودجه با تأخیر به بهارستان رسید

و نمایندگان در شرایطی که انتخابات مجلس را پیش رو داشتند، تصویب لایحه سه دوازدهم را در دستور کار قراردادند و قانون بودجه از تیرماه اجرایی شد.

اين بار با ارائه بموقع لايحه بودجه شرايط براي اجرايي شدن آن از ابتداي سال96 فراهم خواهد شد. رئيس جمهور در حاشيه سفر خود به مشهد مقدس اعلام كرده است كه بودجه عمومي در لايحه پيشنهادي به پارلمان 320هزار ميليارد تومان خواهد بود و سهم بودجه عمراني نيز 60هزار ميليارد تومان درنظر گرفته شده است كه ركورد جديدي در بودجه عمراني محسوب مي شود.

بودجه عمومي در لايحه سال95 معادل 307هزار ميليارد تومان درنظر گرفته شده بود. اظهارات حسن روحاني نشان مي دهد كه حجم بودجه عمومي افزايش 4.2درصدي را نسبت به لايحه بودجه سال95 تجربه كرده است. البته در قانون بودجه سال95 حجم بودجه عمومي به 335هزار ميليارد تومان رسيد.

حسن روحاني از ساير ارقام بودجه نظير قيمت نفت يا دلار خبر نداده است اما ابوذر نديمي مشاور سازمان برنامه و بودجه كشور در اظهارنظري اعلام كرده است كه سقف درآمد ريالي از نفت در بودجه 80هزار ميليارد تومان خواهد بود كه 6هزار ميليارد تومان بيشتر از سال95 است. طبق اظهارات نديمي، بهاي نفت در بودجه 40تا 45دلار درنظر گرفته خواهد شد كه با توجه به تصميم جديد اوپك و افزايش قيمت طلاي سياه، احتمال افزايش آن نيز وجود دارد.

حسن روحاني عصر پنجشنبه در مشهد در مورد جزئيات لايحه بودجه سال آينده اظهارداشت: در تدوين بودجه سال96 توجه خاص و ويژه اي به موضوع اشتغال و 4بخش مهم آب، فاضلاب، محيط زيست و توسعه شبكه ريلي كشور شده و اعتبارات ويژه اي نيز براي حل مشكلات در اين بخش ها اختصاص يافته است.

رئيس جمهور تأكيد كرد: براساس آمار، در فروردين سال جاري بيش از يك ميليون و 200هزار نفر جمعيت فعال وارد بازار كار شدند، كه از اين تعداد براي حدود 700هزار نفر شغل وجود داشته و حدود 500هزار نفر بيكار هستند كه بايد با تلاش مسئولان زمينه هاي اشتغال آنان نيز فراهم شود. رئيس جمهور افزود:

بايد بخش خصوصي براي اجراي طرح هاي بزرگ در زمينه ساماندهي آب، مانند استحصال آب و شيرين كردن آب دريا وارد ميدان شود و دولت با ارائه تسهيلات از فعالان اين عرصه، حمايت خواهد كرد. وي افزود: بخشي از بودجه عمراني در تدوين بودجه سال96 به گونه اي است كه در آن دولت، بخش خصوصي، بانك و صندوق توسعه در مشاركتي چهارجانبه براي اجراي طرح هاي ملي سودآور با هم مشاركت خواهند داشت كه اين مي تواند تحول بزرگي را در توسعه كشور ايجاد كند.

روحاني با اشاره به اينكه تاكنون 15هزار واحد توليدي متوسط و كوچك با 11هزار ميليارد تومان تسهيلات بانكي در كشور فعال شده، افزود: امروز سرمايه گذاري هاي خارجي در كشور آغاز شده كه نمونه آن قرارداد با شركت توتال است كه در آن 4.8ميليارد دلار سرمايه گذاري صورت گرفته و تا چند ماه آينده فعاليت آن آغاز خواهد شد.