پایان چاپ کتب‌ درسی پایه‌های تحصیلی/ ارائه 3 عنوان کتاب جدید در پایه دهم

پایان چاپ کتب‌ درسی پایه‌های تحصیلی/ ارائه 3 عنوان کتاب جدید در پایه دهم

محمود امانی طهرانی مدیرکل دفتر تألیف کتاب‌های درسی ابتدایی و متوسطه نظری آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس در
محمود امانی طهرانی مدیرکل دفتر تألیف کتاب‌های درسی ابتدایی و متوسطه نظری آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس در خصوص «آخرین وضعیت کتاب‌های درسی دانش‌آموزان در سال تحصیلی جدید»، اظهار داشت:‌ کتاب‌های درسی همه مقاطع تحصیلی از پایه اول ابتدایی تا پایه نهم و نیز کتاب‌های درسی پایه‌های سوم دبیرستان و پیش‌دانشگاهی چاپ شده است.

وی ادامه داد: تنها کتاب‌های باقی‌مانده برای چاپ، کتب‌ پایه دهم است که تألیف این کتاب‌ها به پایان رسیده است و از 25 عنوان کتاب که برای شاخه نظری و بخش عمومی مشترک شاخه‌های فنی و اجتماعی و کاردانش داریم، 15 عنوان برای چاپ ارسال شده است و 10 عنوان دیگر نیز تألیف‌شان به پایان رسیده است.

امانی طهرانی در خصوص «تعداد کتاب‌های درسی منتشرشده برای سال تحصیلی جدید»، افزود: امسال شمارگان کتاب‌های درسی در حدود 130 میلیون جلد و در همه مقاطع تحصیلی است.

مدیرکل دفتر تألیف کتاب‌های درسی ابتدایی و متوسطه نظری آموزش و پرورش در خصوص «وجه تمایز کتاب‌های درسی سال تحصیلی جدید با سال گذشته»، تصریح کرد: در پایه‌های تحولی که امسال پایه دهم است، کتاب‌ها جدیدالتألیف بوده و بر مبنای جدول دروس شورای عالی آموزش و پرورش تألیف شده است.

وی با بیان اینکه در پایه اول ابتدایی تا پایه نهم نیز تغییرات جزئی در کتاب‌ها دادیم، یادآور شد: این تغییرات به خاطر آن است که در سال تحصیلی جاری، اولین سال استقرار پایه نهم بود و طبیعی است که در اولین سال، کتاب را به صورت آزمایشی تلقی کرده و تغییرات لازم را در سال بعد ایجاد می‌کنیم.

امانی طهرانی اضافه کرد: همین اتفاق نیز در کتاب‌های درسی پایه پنجم ابتدایی سال تحصیلی جاری افتاد و در دوره ابتدایی، کتاب‌های پایه ششم نیز دچار تغییراتی شده است.

مدیرکل دفتر تألیف کتاب‌های درسی ابتدایی و متوسطه نظری آموزش و پرورش، در تشریح علت تغییر بعضی کتاب‌های پایه ششم متذکر شد: علت این است هنگامی که پایه ششم در سال 91 ایجاد شد، در آن سال دانش‌آموزان پایه اول تا پنجم مطلب دیگری را خوانده بودند و وارد پایه ششم می‌شدند.

وی عنوان کرد: در حال حاضر دانش‌آموزانی که پایه پنجم جدید را خوانده‌اند، کتاب‌هایشان پایه به پایه تغییر کرده و این تغییر به پایه ششم رسیده است.

امانی طهرانی در پاسخ به این پرسش که «آیا امسال در کتاب‌های درسی به موضوعات جدیدی پرداخته شده است؟»، تصریح کرد: در پایه دهم سه درس جدید داریم که یکی از آنها درس «هنر» بوده و مربوط به دوره دوم متوسطه است که چهار هدف را دنبال می‌کند؛ تا به حال در دوره دوم متوسطه درس هنر نداشتیم، اما امسال این درس را خواهیم داشت و برای نخستین بار با تصویب شورای عالی آموزش و پرورش، درس هنر وارد دوره دوم متوسطه می‌شود.

مدیرکل دفتر تألیف کتاب‌های درسی ابتدایی و متوسطه نظری آموزش و پرورش، هدف ارائه درس هنر را پرورش، قدرت تحلیل، نقد هنری، خلق آثار هنری، درک، مطالعه و ارزش‌گذاری فرهنگی و هنری برشمرد و افزود: درس «تفکر و سواد رسانه‌ای» نیز ارائه خواهد شد که در این درس جای خالی پرداختن به سواد رسانه‌ای در آموزش‌های دوره متوسطه پرخواهد شد؛ چرا که همه نیاز به چنین درسی  را احساس می‌کنند. 

وی بیان داشت: قدرت تحلیل، برنامه‌ریزی و نگاه تحلیلی به پشت پرده رسانه‌ها از جمله موضوعاتی است که در این درس به دانش‌آموزان ارائه می‌شود.

امانی طهرانی با بیان اینکه سومین درس ارائه شده در پایه دهم، درس «کارگاه فناوری و تولید» است، گفت: این درس به نوعی دانش‌آموزان را در مباحث کار و کارآفرینی توانمند می‌کند و دانش‌آموزان در این پایه، یکی از این 3 کتاب را انتخاب کرده و می‌خوانند و در پایه یازدهم نیز کتاب دیگری را می‌خوانند.

مدیرکل دفتر تألیف کتاب‌های درسی ابتدایی و متوسطه نظری آموزش و پرورش با بیان اینکه از این 3 درس در پایه دهم و یازدهم، دو کتاب انتخاب شده و آموزش داده می‌شود،خاطرنشان کرد: عنوان‌های کتاب‌های درسی نیز مطابق سال تحصیلی گذشته بوده، اما در محتوا و روش یاددهی ـ یادگیری تغییراتی را داریم.

انتهای پیام/

http://fna.ir/PWA3GD